مدیریت موجودی و انبار (برنامه ریزی، کنترل و اجرا)

موجودی ها بخش عظیمی از دارایی های یک کسب و کار می باشند و این امر وجود انبار به عنوان یک رکن مهم در هر کسب و کاری را پررنگ کرده است. در تعریفی بسیار کوتاه از موسسه فریتز (Fritz Institute) می توان گفت ” انبار فضایی برنامه ریزی شده برای نگهداری و جابجایی کالا و مواد است”. به طور کلی، انبارها کانونی برای جریان محصول و اطلاعات بین منابع تامین و ذینفعان هستند. انبار را می توان به عنوان یک حلقه ارتباطی بین تولید، توزیع و مصرف و همچنین ارتباط بین زنجیره خرید و فروش مواد و کالا و خدمات به شمار آورد.

در کنار انبارداری مواد اولیه، تجهیزات و… انبار محصولات تمام شده از اهمیت بیشتری برخوردار است. حتی کسب و کارهای پیشرفته با به روز ترین خط تولید و مونتاژ، نیاز به انبار مجهز و دقیق و قابل اتکا برای به نتیجه رساندن زحمات بخش های قبلی زنجیره تامین دارد.

یکی از مقوله های مهم در بخش مدیرت انبارها، بخش مدیریت موجودی می باشد. امروزه مدیریت سطح موجودی و انبار به یک موضوع چالش برانگیز میان صاحبان کالا تبدیل شده است. مدیران کسب و کارها به این نتیجه رسیده اند که استفاده از تکنیک های بهینه انبارداری و چیدمان کالا و بکارگیری اصولی فضای انبار، باعث کاهش قابل توجهی در هزینه های نگهداری موجودی ها با هر نوع و در هر اندازه می شود. نکته قابل توجه در این باره این است که، کاهش هزینه های نگهداری موجودی و مدیریت صحیح انبارداری، باعث کاهش قیمت تمام شده کالا شده که این امر می تواند بر سطح رضایت مشتریان و بازار تاثیر بسزایی بگذارد. بنابراین، اقتصاد، یکی از وظایف اساسی مدیریت انبار می باشد، که تضمین کند همه عملیات محدوده سیستم انبار حتی‌الامکان با صرفه و به صورت مؤثر انجام گیرد. موضوع حفظ سطوح اقتصادی موجودی اقلام انبار نیز بخشی از این مسئولیت به ‌شمار می ‌رود.

در اصل مدیریت صحیح و بهینه موجودی و انبار، باعث بهبود شاخص های عملکردی یک کسب و کار می شود و این امر، تنها با کاهش هزینه های نگهداری موجودی و صرفه جویی در زمان محقق خواهد شد. انواع سیاست هایی که سازمان ها باید در مدیریت موجودی و انبار در نظر بگیرند، به شرح زیر است:

در این راستا اگر صاحبان کالا، با مشکلات عدیده ای در مدیریت انبار و نگهداری محصولات خود مواجه هستند، می توانند از خدمات مدیریت موجودی و انبار در زیر مجموعه خدمات 4PL شرکت رابین لجستیک بهره مند شوند. با برون سپاری مدیریت موجودی و انبار خود به رابین لجستیک، از مزایای زیر برخوردار خواهید شد:

کنترل موجودی: از مهمترین خدماتی که یک کسب و کار با برون سپاری مدیریت موجودی و انبار خود به شرکت رابین لجستیک بهره مند خواهد شد، کنترل سطح موجودی با هدف کاهش هزینه های نگهداری و افزایش میزان پاسخگویی به نوسانات تقاضا و افزایش سطح سرویس است. رابین لجستیک تضمین می کند که با روش های تخصصی و کارآمد، تمامی اهداف اساسی کنترل موجودی سازمان ها را تحقق ببخشد. شرکت رابین لجستیک با دارا بودن تجربیات فراوان در اجرای پروژه های مدیریت موجودی، متعهد به انجام کنترل موجودی کسب و کارها به صورت بهینه می باشد.

ثبت موجودی اقلام بازار: یکی دیگر از مسئولیت‌ های انبار تضمین صحت سوابق همه اقلام موجود در سیستم انبار می باشد. لذا واحد برنامه ریزی باید همواره به دنبال تجزیه و تحلیل اطلاعات تولید، فروش و توزیع  با هدف  حفظ سیستم کنترل موجودی باشد. این سوابق باید بتوانند همه اطلاعات لازم برای کنترل و حفظ سطوح مقرر شده موجودی اقلام انبار از جمله اطلاعات مربوط به سطوح موجودی، سطوح سفارش، کد اقلام، توصیه‌ های تدارک‌کنندگان و غیره را فراهم نمایند. شرکت رابین لجستیک با بررسی های دقیق و با استفاده از روش های علمی رایج، شرایط لازم برای جمع آوری این قبیل اطلاعات و داده ها را فراهم خواهد آورد.

بهینه سازی فضای انبار: در اصل می توان گفت ایجاد یک انبار مناسب به منظور نگهداری کالاها، همواره با سرمایه گذاری هایی همراه بوده است و قطعا برای هر متر از فضای انبار هزینه اجاره، انرژی ، تجهیزات نگهداری و انبارش و سایر وسایل و تجهیزات وجود دارد. در این راستا، به منظور استفاده صحیح از این سرمایه گذاری های صورت گرفته، شرکت رابین لجستیک با فراهم آوردن شرایط بهینه کار، معتقد است که با برنامه ریزی دقیق برای بهره وری بیشتر فضای انبار، می تواند کارآمدترین روش را برای سودآوری کسب و کار شما ایجاد کند. بنابراین کسب و کارها با برون سپاری عملیات های مدیریت انبار خود به شرکت رابین لجستیک مدیریت هزینه و بهره وری منابع خود را تضمین می کنند.

چیدمان صحیح داخل انبار: به طور قطع، نحوه قرار گیری موجودی ها در انبار از دیگر موارد حائز اهمیت در بحث انبارداری می باشد و برنامه ریزی ها باید بر اساس نرخ استفاده موجودی ها صورت پذیرد. به طور مثال، در انبار برخی از اجناس بیشتر از سایر استفاده می شود و یا فروش بیشتری دارند و تند مصرف هستند. بر همین اساس، بهتر است با تشخیص صحیح نرخ استفاده و مصرف موجودی ها، چیدمان کالاها انبار بهینه سازی شوند. بدین ترتیب، با اولویت بندی کالاها سرعت کار بالا رفته و زمان بارگیری و تخلیه چنین محصولاتی کاهش خواهد یافت.

آموزش کارکنان انبار به طور موثر: کارکنان بخش انبار و یا انبارداران باید سیستم و روش های نگهداری موجودی را درک کنند تا بهره وری بالاتری در سازمان ایجاد شود. شرکت رابین لجستیک با آموزش صحیح نیروهای انسانی و تخصیص صحیح وظایف انبارداری، کارایی سازمان را افزایش خواهد داد.

از دیگر خدمات مدیریت موجودی و انبار شرکت رابین لجستیک در دسته خدمات 4PL، می توان به انبارگردانی و بازرسی، شناسایی و محل‌یابی اقلام انبار، حفاظت از انبار، شناسایی و ردیابی، ارزیابی کار و زمان در بخش های عملیاتی و مهندسی عملیات اشاره کرد.