آنالیز SWOT والمارت

آنالیز SWOT والمارت

والمارت بزرگ‌ترین شرکت خرده‌فروشی جهان است که همه چیز را از خواربار گرفته تا آلات موسیقی می‌فروشد. بیش از ۲۷۰ میلیون مشتری هر هفته برای خرید از والمارت دیدن می‌کنند که بسیاری از آن‌ها خریدهای آنلاین را از طریق وب سایت‌های آن انجام می‌دهند.

نقاط قوت والمارت – عوامل استراتژیک داخلی

1- شناخت برند با میلیون ها مشتری که هر روز از والمارت دیدن می‌کنند، شناخته‌شده‌ترین برند خرده‌فروشی در جهان است. بیش از ۶۰ میلیون آیتم در فروشگاه آنلاین والمارت موجود است.

2- توسعه جهانی والمارت اخیرا ASDA خرده‌فروش مستقر در بریتانیا و فلیپکارت غول تجارت الکترونیک هند را خریداری کرده‌است. بعلاوه، این شرکت یک سرمایه‌گذاری مشترک با بزرگ‌ترین فروشگاه خرده‌فروشی هندی بیهارتی ایجاد کرده‌است. ثابت شده‌است که این توسعه جهانی موفقیت بزرگی برای این شرکت محسوب می‌شود.

3- حضور جهانی والمارت در سال ۲۰۱۷ ، ۴۷ فروشگاه جدید در آمریکای مرکزی، ۱۵ فروشگاه در شیلی، ۱۱ فروشگاه در بریتانیا و ۴ فروشگاه در چین افتتاح کرد. عملیات‌های بین‌المللی والمارت فروش و حضور جهانی آن را افزایش داده‌است.

4- استراتژی “هر روز قیمت پایین” والمارت بر پایه دستور کار اقتصادی شدن بر اساس مقیاس بنا شده است به همین دلیل است که می‌تواند قیمت‌های پایینی ارائه کند. هزینه‌های ثابت را برای هزاران محصول دارد. بنابراین یکی از ارزان‌ترین مکان‌های خرید در دنیا است.

5- زنجیره تامین جهانی و سیستم لجستیک سیستم‌های توزیع و لجستیک قابلیت‌های اصلی والمارت هستند. از فن‌آوری اطلاعات (‏IT) ‏برای نظارت موثر بر عملکرد هر محصول در هر فروشگاه در هر کشور استفاده می‌کند.

6- مدیریت منابع انسانی کارمندان دارایی‌های کلیدی والمارت هستند. این شرکت زمان و پول خود را به شدت در توسعه و مدیریت کارمندان خود سرمایه‌گذاری می‌کند. ۱ % از جمعیت کاری آمریکا در والمارت به عنوان هر کسب‌وکار داخلی استخدام شده‌است.

7- مدیریت موثر منابع والمارت منابع خود از جمله سیستم‌های اطلاعاتی، شبکه‌های زنجیره تامین، امکانات توزیع، دانش و مهارت‌های دیگر را به طور موثر مدیریت می‌کند و در تمام مکان‌ها عملیات بسیار خوبی دارد.

8- قدرت بازار قوی در برابر تامین کنندگان و رقبا اندازه بزرگ سازمانی و دسترسی جهانی، والمارت را قادر ساخته‌است تا توانایی استفاده از قدرت بازار را بیش از تامین کنندگان و رقبا داشته باشد.

نقاط ضعف‌ والمارت- عوامل استراتژیک داخلی

1- رفتار با کارمندان و شرایط کاری والمارت بارها در مورد نیروی کار خود انتقادات و دعاوی را دریافت کرده‌است. دست‌مزد پایین، بهداشت و درمان ناکافی و شرایط کاری نامناسب از جمله مواردی هستند که به طور عمومی مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

2- محدوده وسیع کنترل اندازه بسیار گسترده و محدوده گسترده کنترل آن می‌تواند والمارت را در برخی حوزه‌ها ضعیف کند.

3- حاشیه‌های سود کم والمارت روی استراتژی رهبری هزینه تمرکز می‌کند. این مساله منجر به حاشیه سود اندک برای شرکت می‌شود.

4- تبعیض جنسیتی یک دادخواست علیه والمارت در سال ۲۰۰۷ تنظیم شد که ادعای تبعیض جنسیتی در فرصت‌های شغلی در والمارت را داشت. کارمندان زن در رابطه با ارتقا و پرداخت حقوق براساس این دادخواست مورد تبعیض قرار می‌گیرند.

5- تقلید مدل کسب‌وکار والمارت را می توان به راحتی کپی کرد. شرکت هیچ مزیت رقابتی خاصی نسبت به رقبایش بجز اندازه بزرگ کسب‌وکار خود ندارد.

فرصت‌های والمارت – عوامل استراتژیک خارجی

1- توسعه به بازارهای دیگر والمارت می‌تواند با گسترش کسب‌وکار خود به بازارها که هنوز جسارت پیدا نکرده است، این فرصت را به دست آورد. این می‌تواند شامل چین، کشورهای خاورمیانه و آمریکای‌لاتین باشد.

2- پیمان‌های استراتژیک والمارت فرصت ایجاد مشارکت‌های استراتژیک با شرکت‌های بزرگ یا ادغام با سایر خرده فروشان جهانی را دارد. کسب شرکت‌های کوچک نیز می‌تواند یک فرصت سودآور برای والمارت باشد.

3- بهبود شیوه‌های منابع انسانی وارد کردن بهبودهای پیشرفته در شیوه‌های منابع انسانی می‌تواند یک فرصت مطلوب برای والمارت باشد. از آنجا که این شرکت به شدت به نیروی کار خود وابسته است، آوردن نوآوری در مدیریت منابع انسانی خود یک فرصت حیاتی است.

4- بهبود استانداردهای کیفیت  محصولات کم‌هزینه گاهی اوقات کیفیت پایینی دارند. والمارت این فرصت را دارد تا استانداردهای کیفیت محصولات خود را افزایش دهد تا به نگرانی‌های سلامت مصرف کنندگان بپردازد.

تهدیدهای والمارت – عوامل استراتژیک خارجی

1- جنجال درباره استیضاح 45 (اشاره به رئیس‌جمهور دونالد ترامپ)  اخیراً والمارت برای “جنجال استیضاح 45” به سر زبان ها افتاد. والمارت تی شرت هایی که روی آنها نوشته شده بود “طناب. درخت. روزنامه نگار. کمی سرهم کردن مورد نیاز است” به فروش رساند. این تی‌شرت‌ها حاکی از ترویج خشونت است. با این حال، والمارت این ادعا را واژگون کرد که تی‌شرت‌ها به جای خود والمارت توسط فروشندگان ثالث در فروشگاه والمارت فروخته شده‌اند.

2- جنجال نوشیدنی تقلبی صنعتی  والمارت بخاطر فروش نوشیدنی تقلبی در سال ۲۰۱۷ تحت پی‌گرد قانونی قرار گرفت. اگر چه این محصول توسط برند WX ساخته شده‌است اما نوشیدنی به عنوان Trouble Breweryیک شرکت تولیدی که اصلا وجود ندارد، برچسب زده و به بازار عرضه شده‌است.

3- هدف اصلی رقابت والمارت، بزرگ‌ترین خرده‌فروش مواد غذایی جهان، همیشه هدف اصلی رقبا است. هدف، رقیب مستقیم آن، محصولات مشابه اما با کیفیت بالاتر ارائه می‌دهد. به طور مشابه، کاسکو به مشتریان پیشنهاد خرید عمده اقلام را می‌دهد. علاوه بر این، این شرکت‌ها شهرت نسبتا خوبی برای رفتار خوب با کارمندان خود در مقایسه با والمارت دارند. هر دو شرکت همچنین در این حوزه‌ها به صورت عمومی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

4- مسائل سیاسی و حقوقی  این همچنین تهدیدی برای امور سیاسی و حقوقی است که همیشه می‌تواند مانع از فعالیت شرکت در برخی کشورها شود.

5- شرکت‌های تجارت الکترونیک آنلاین در مقیاس کوچک بسیاری از شرکت‌های فروش آنلاین در مقیاس کوچک و فردی وارد بازار شده‌اند و محصولات مشابهی را با قیمت‌های مشابه در وب سایت خود ارائه می‌دهند. این می‌تواند تهدیدی برای موقعیت آتی شرکت باشد.

6- مسائل فنی در وب سایت مشتریان بارها شکایت کرده‌اند که برخی مسائل فنی در وب سایت والمارت وجود دارد. محصولات به روش سازمان‌یافته در وب سایت لیست نشده اند و به کندی اجرا می‌شوند. با این حال، آمازون به خاطر وب سایت سریع، موثر و سازمان‌یافته خود مشهور است، که یک تجربه خرید آنلاین عالی برای مشتریان ایجاد می‌کند.

منبع مقاله:

Walmart SWOT analysis 2019 | SWOT Analysis of Walmart

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.